Właściwość miejscowa Komornika Sądowego w Tarnobrzegu obejmuje powiat tarnobrzeski wraz z miastem Tarnobrzeg:
Miasta objęte właściwością terytorialną:
- Tarnobrzeg,
- Baranów Sandomierski,
- Dąbrowica,
- Durdy,
- Dymitrów Duży,
- Dymitrów Mały,
- Kaczaki,
- Knapy,
- Marki,
- Siedleszczany,
- Skopanie,
- Suchorzów,
- Ślęzaki,
- Wola Baranowska,
- Nowa Dęba,
- Alfredówka,
- Buda Stalowska,
- Chmielów,
- Cygany,
- Jadachy,
- Rozalin,
- Tarnowska Wola.
- Furmany,
- Gorzyce,
- Motycze Poduchowne,
- Orliska,
- Sokolniki,
- Trześń,
- Wrzawy,
- Zalesie Gorzyckie.
- Grębów
- Grębów-Zapolednik,
- Jamnica,
- Krawce,
- Poręby Furmańskie,
- Stale,
- Wydrza,
- Zabrnie,
- Żupawa.
- Padew Narodowa
- Babule,
- Czarna,
- Rola,
- Domacyny,
- Kębłów,
- Padew Narodowa,
- Piechoty Pierzchne,
- Przykop,
- Rożniaty,
- Wojków,
- Zachwiejów,
- Zaduszniki,
- Zarównie.
Zgodnie z przepisami art. 10.1 Ustawy o komornikach sądowych z dnia 22 marca 2018 (Dz.U. z 2018r. Nr 771,1443,1669) Wierzyciel ma prawo wyboru Komornika na obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii.
We wniosku o wszczęcie egzekucji należy zamieścić klauzulę następującej treści:
„Zgodnie z przepisami art. 10.1 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych oświadczam, że korzystam z prawa wyboru Komornika”.
Właściwość terytorialna
Działalność komorniczą regulują odpowiednie ustawy, które wyznaczają konkretne procedury prawne, jakimi muszą kierować się w pracy specjaliści. Zgodnie z nimi, każdy komornik sądowy jest ograniczony zasadą właściwości terytorialnej. Co to oznacza? Właściwość to zasięg, którym objęty jest obszar działalności danego komornika. W obrębie danego zasięgu terytorialnego komornik sądowy może wykonywać swoją pracę, przeprowadzając m.in. licytacje komornicze – Tarnobrzeg, egzekucję nieruchomości lub ruchomości. Właściwość terytorialna, zgodnie z ustawą określana jest, jako obszar właściwości sądu rejonowego, przy którym działa dany komornik sądowy. Jak zasada ta wygląda w praktyce? Komornikiem właściwym dla podejmowanej sprawy jest z reguły komornik działający przy rewirze, w którym mieszka dłużnik. Wyjątek stanowi np. proces egzekucji z nieruchomości. W takim przypadku komornikiem właściwym jest ten z rewiru, w którym postawiona jest dana nieruchomość.
W wyjątkowych przypadkach wierzyciel może samodzielnie wybrać komornika sądowego z innego regionu niż ten faktycznie przypisany.